La Delicatesse’de lezzetler geçidi!

Soğuk kış gecelerinin tadını çıkartmak, sevdikleri veya konukları ile birlikte birbirinden lezzetli seçeneklerden tadarak sıradan bir öğle ya da akşam yemeğini özel bir buluşmaya çevirmeyi isteyenler için Çınar Hotel’in bir önerisi var... La Delicatesse Restaurant’ın elit ambiansında, farklı damak zevklerine hitap eden klasik seçenekler örgüsünde, özgün nüanslara sahip mönüsünden seçmeler, hemen herkesi hoşnut edecektir. Çınar Hotel’in ana restoranı La Delicatesse, 2014 Kış Sezonu’nda da hoş bir seçenek olarak otel konuklarına olduğu gibi Yeşilköy-Yeşilyurt sakinleri ile yakın ve uzaklardan gelen değerli Çınar dostlarına hizmet vermeye devam ediyor.

La Delicatesse’in mönüsü; her türlü beğeniye uygun alternatiflerden oluşuyor. Bu sezon için tavsiye edilen lezzetlerin başında; başlangıçlardan Füme Somon, Çınar Tarzı Zengin Meze Çeşitlemesi; ana yemeklerden Izgara Bonfile, Izgara Somon Filetosu, Şinitzel dana veya piliç. Yemek sonunu hafif bir tatlı ile noktalamak isteyenlere ise “Mövenpick Dondurma Mönüsü” sunuluyor.

Hafta boyu kesintisiz, 12.00’dan itibaren öğle yemeği, 18.30’dan itibaren ise akşam yemeği hizmeti veren La Delicatesse Restaurant, iç mekanda aynı anda 90 kişi ağırlayabiliyor. Öğlen herkesten ve herşeyden uzakta, rahat ve sakin bir ortamda buluşmak ya da iş yemeklerini gerçekleştirmek için akşamları ise daha romantik bir ortamda keyif yapmak, leziz yemeklerden tatmak için La Delicatesse doğru bir seçim...